Zalety przetargowego systemu uzyskiwania białych certyfikatów

 

Przetargowy system uzyskiwania białych certyfikatów został oceniony bardzo dobrze przez instytucje Unii Europejskiej. Śmiało można stwierdzić, że jest to system najbardziej korzystny z tych, które rekomendowała Unia. Wiąże się to z kilkoma ważnymi czynnikami, o których należy tutaj wspomnieć.

Największa oszczędność energii w krótkim czasie

białe certyfikaty dolnośląskieDzięki przetargom na białe certyfikaty możliwe jest osiągnięcie jak największych oszczędności w bardzo krótkim czasie. Poza tym cały system może obejmować naprawdę szeroką grupę odbiorców, ale również wytwórców i dystrybutorów energii. W ten sposób można wybierać najbardziej efektywne przedsięwzięcie, które doprowadzi do zwiększenia energooszczędności. Biały certyfikat trafi do tej firmy, której przedsięwzięcie okazało się być najlepsze, czyli przyniosło najwięcej pozytywnych efektów (chodzi oczywiście o efekty energooszczędne). Dlatego białe certyfikaty dolnośląskie są popularne i na pewno świadczą o tym, że sprzedaż, dystrybucja i wykorzystanie energii zmierza w dobrym kierunku. Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach ogromny nacisk kładzie się na rozwiązania proekologiczne. W związku z tym również budynki otrzymują świadectwa efektywności energetycznej. Dotyczy to każdego budynku (z nielicznymi wyjątkami), który powstał w roku 2009 lub po nim. Osoba wystawiająca świadectwo sprawdza dokładnie, jakie systemy zastosowano w danym budynku.

Najważniejsza część świadectwa to ta, która mówi o tym, co zrobić, by wykorzystywać energię oszczędniej – może to być propozycja zmiany systemu grzewczego, termoizolacji ścian, izolacji okiennej. Dzięki świadectwom energetycznym można dowiedzieć się naprawdę wiele o danym budynku, dlatego warto wymagać takiego świadectwa już na etapie rozmów z właścicielem (w przypadku sprzedaży czy wynajmu nieruchomości).