Zalety korzystania z rekuperacji

Korzystanie z wentylacji ma wiele zalet. Główna zaletą jest oczywiście wymiana zużytego powietrza oraz dostarczanie świeżego do pomieszczeń. Jeśli korzystamy z wentylacji, to nie potrzebujemy już otwierać okien.

Zjawisko rekuperacji i jego zalety

Jeśli mieszkamy blisko ulicy, poprzez nie otwieranie okien nie będziemy wpuszczać hałasu do mieszkania. Wentylacja posiada również inne korzyści. Istnieje także takie zjawisko jak rekuperacja Kielce. Wrocław jest miastem, gdzie najwięcej montuje się takich systemów. Jest to rodzaj wentylacji mechanicznej, która pomaga zachować energooszczędność. Zimą, zużyte ciepłe powietrze, które ma zostać usunięte w specjalnym urządzeniu ogrzewa zimne powietrze czerpane z zewnątrz. Natomiast latem powietrze chłodniejsze z pomieszczeń ochładza powietrze ciepła z zewnątrz. W tym przypadku klimatyzacja już nam nie jest potrzebna latem. Ponieważ dzięki takiej wentylacji mamy chłód w naszym domu. Oprócz wentylacji mechanicznej występuje także wentylacja grawitacyjna. Wykorzystuje ona naturalny przepływ ciepłego powietrza z pomieszczeń i chłodniejszego z zewnątrz. Większość instalacji wentylacyjnych posiada filtry, dzięki czemu powietrze, które dostaje się do naszego domu jest czyste i bez zanieczyszczeń. W przypadku wietrzenia oknem nie mamy takiej gwarancji. Poza tym dzięki dobrze zainstalowanie wentylacji nie mamy problemu z parą wodną, szczególnie w kuchni oraz łazience. Gdyby nie było odpowiedniej wentylacji wtedy skutkiem tego mogłyby być powstające grzyby oraz pleśń na ścianie lub suficie.

Jeśli chcemy, aby nasza wentylacja grawitacyjna dobrze działała oprócz kominów, także potrzebujemy nawiewników. Dawniej nie było one potrzebne, ponieważ okna nie były aż tak szczelne.

Close Menu