Właściwy dobór tkanin

Są co najmniej dwie szkoły właściwego doboru tkanin, do tego co ma z nich powstać. Jedna z nich preferuje całkowita dowolność, czyli że wszystko można uszyć ze wszystkiego, co się do tego nadaje. Według drugiej, każda tkanina ma swoje docelowe przeznaczenie i zgodnie z tym należy ją stosować. Dlatego, zgodnie z tą zasadą, tkanina bawełniana chociaż ma szerokie zastosowanie, to różni się grubością, fakturą, giętkością, w zależności od tego, do czego ma służyć.

Z czego uszyta jest pościel?

tkanina bawełniana pościelowaPościel najczęściej kupuje się gotową w wielobranżowych marketach, specjalistycznych sklepach i oczywiście w sklepach on-line. Dostępna jest  flanelowa, jersejowa, satynowa i bawełniana. Pościel dobierana jest w zależności od pory roku i rozmiaru. Istotne są również kolory i wzory materiałów. Pomimo bardzo szerokiej oferty  pościeli gotowej,  są amatorzy pościeli szytej na zamówienie z wybranej tkaniny, w podanych rozmiarach i wzorze. Najczęściej stosowana jest tkanina bawełniana pościelowa. Tkanina ta oferowana jest w różnych wzorach i grubościach.  Najcieńsza, zwana batystem, najgrubsza, to flanela. Elegancką i wygodną pościel szyje się z satyny bawełnianej. Istotnym elementem są zapięcia poszew. Kiedyś służyły do tego specjalne podwójne guziki, pózniej zostały zastąpione delikatnym zamkiem błyskawicznym. Jednak najwygodniejszy i chyba najmodniejszy jest brak jakiegokolwiek zapięcia, tylko tzw. zakładka. Zużywa się trochę więcej materiału, ale za to pełny komfort: żadnych zmarszczeń czy zagnieceń.

Tkaniny pościelowe, pomimo nazwy, nadają się znakomicie na modne ubiory damskie. Bawełna  jest najbardziej zdrowotną tkaniną, gdyż pozwala ciału „oddychać”, więc świetnie nadaje się na letnie ubiory. Bogata kolorystyka i ciekawe wzory  pozwalają na dotrzymanie kroku modnym trendom.