W jaki sposób usuwać plamy?

W jaki sposób usuwać plamy?

Czasami w najmniej spodziewanym momencie na naszym ubraniu pojawiają się plamy. Najczęściej są one wynikiem chwili nieuwagi i mogą przytrafić się każdemu. Niektóre z nich znikną po pierwszym praniu, niestety inne potrzebują specjalnego traktowania. Jednym z typów plam, które ciężko jest usunąć są plamy z krwi.

Jak usuwać plamy z krwi?

jak usunąć plamę z krwiZdarza się, że na naszym ubraniu lub pościeli pojawi się plama. Jeśli zastanawiamy się jak usunąć plamę z krwi, musimy wiedzieć, że sposobów na jej usunięcie jest kilka. Wszystko zależy od tego, czy plama jest świeża, czy zaschnięta. Jeśli mamy do czynienia ze świeżą plamą, jej spranie nie powinno przysparzać kłopotów. Gorzej jest, gdy plama zdąży zaschnąć. Wtedy może się sprawdzić np. sok z cytryny lub woda utleniona. Jednak zanim zaczniemy usuwać plamę, sprawdźmy oznaczenia widoczne na metce. Może okazać się, że traktując tkaninę pewnym rodzajem chemii, całkowicie ją zniszczymy. Jeśli mamy do czynienia z delikatnym materiałem, detergenty również powinny być delikatne. Jeśli nasza plama dopiero co powstała, spróbujmy zmyć ją bardzo zimną wodą, delikatnie ją przy tym pocierając. Sprawdzić się może także szare mydło. Należy pamiętać, że zmywanie plam ciepłą lub wręcz gorącą wodą sprawi, że plama się utrwali. Ciekawym rozwiązaniem, które pomoże uporać się ze świeżymi plamami z krwi jest sól kuchenna. Wystarczy, że posypiemy nią plamę i pozostawimy na około godzinę, a następnie spłuczemy zimną wodą. Sól może pomóc także wtedy, gdy plamy są stare. Jednak w takim wypadku należy namoczyć tkaninę w wodzie z solą. Najczęściej używa się proporcji trzech łyżek soli na litr wody. Jeśli tkanina jest delikatna, wtedy najlepiej jest użyć 1,5 łyżki na litr. Po tym zabiegu należy uprać tkaninę.

Jak widać każda plama jest możliwa do wywabienia. Wystarczy tylko znaleźć odpowiedni sposób i znowu będziemy mogli cieszyć się nienagannym kolorem. Z plamami postępujmy jednak rozważnie i dbajmy o to, aby nie pogorszyć stanu tkaniny. Zwróćmy także uwagę na to, z jakim materiałem mamy do czynienia. 

Close Menu