Symbol oznaczający żywność bezglutenową

Symbol oznaczający żywność bezglutenową

W ostatnich czasach naprawdę sporo możemy usłyszeć i dowiedzieć się o żywności bezglutenowej. Żywność ta przede wszystkim znajduje swoje zastosowanie w codziennej diecie osób cierpiących na celiakię, czyli nietolerancję glutenu. Dla tego typu osób, spożywanie glutenu pod jakąkolwiek postacią, może skończyć się niepotrzebnymi dolegliwościami układu pokarmowego.

Bezpieczeństwo żywności bezglutenowej

bezpieczna żywność bezglutenowaPozornie może wydawać się nam, że każda żywność, na której znajdziemy informację, że w składzie danego produktu nie znajdziemy glutenu, będzie klasyfikowana jako bezpieczna żywność bezglutenowa. W rzeczywistości jest jednak odrobinę inaczej i wskaźnikiem stuprocentowo bezpiecznej żywności bezglutenowej jest umieszczenie na opakowaniu danego produktu znaku Przekreślonego Kłosa. Dla konsumenta jest to jasna informacja, ze w kilogramie danego produktu znajduje się mniej niż 20 miligramów glutenu, co jest ogólnie akceptowalną ilością w składzie żywności. Znak Przekreślonego Kłosa jest międzynarodowym symbolem, który w graficzny, a więc niezwykle łatwo rozpoznawalny, sposób, pozwala przekazać informację o bezpiecznym składzie danego produktu dla osób z celiakią. Możliwość umieszczenia danego znaku na opakowaniu wiąże się z tym, że uprawniona do tego organizacja, wydała firmie odpowiednią licencję, przeprowadzając odpowiednie audyty w jej zakładach produkcyjnych. Przekreślonego Kłosa nie znajdziemy więc z całą pewnością na opakowaniach produktów, które na tego typu wyróżnienie sobie nie zasłużyły.

Należy zwrócić szczególną uwagę na obowiązujący kształt znaku Przekreślonego Kłosa, bowiem często producenci żywności oznaczają opakowania swoich produktów innymi symbolami, za którymi nie stoją audyty i faktyczne weryfikacje składu produktu i zawartości w nim glutenu.

Close Menu