Skuteczne badanie wariograficzne

Wykrywanie kłamstw jest dość skomplikowanym zadaniem, które wymaga szerokiej wiedzy z zakresu psychologii. Kiedy kłamiemy, nie tylko wysyłamy komunikat werbalny, ale także niewerbalny. Równie w naszym ciele odbywają się właściwe reakcje.

Gdzie wykorzystuje się skuteczność wariografu?

dobry wariograf - skutecznośćLudzie od zawsze oszukiwali i z pewnością będą to robić, bo to nieodzowny element naszej natury. Nasze ego napędza nas do takiego działania, ponieważ nie chce, abyśmy mówili niewygodną prawdę. Powodów z jakich oszukujemy jest wiele, ale cel jest zawsze ten sam, czyli ukrycie prawdy. Przed niektórymi ludźmi ciężko jest ukryć kłamstwo, gdyż są wnikliwymi obserwatorami i słuchaczami, ale w większości przypadków się to udaję w krótszej lub dłużej perspektywie. Jednak są też urządzenia, którym nasze kłamstwo nie ujdzie płazem i jest to na przykład dobry wariograf – skuteczność jego określona na poziomie nawet dziewięćdziesięciu pięciu procent. Jest to bardzo wysoki wynik, który w znacznej części zależy od sposobu przeprowadzenia badania i osoby, która go robi, czyli testera. Miejscem, gdzie przeprowadza się takie badania jest Instytut Badań Wariograficznych w Warszawie. Specjalizuje się on w wykonywaniu badań poligraficznych, które są dostępne dla każdego z nas. Celem wariografu jest zarejestrowanie podczas badania reakcji fizjologicznych organizmu, które pojawiają się na skutek bodźców zewnętrznych. Z pewnością zapisze on moment pojawienia się nadmiernej potliwości skóry, a także przyśpieszone bicie serca.

Oszukanie wariografu jest bardzo trudne i przeważnie potrafią to tylko agenci służb specjalnych. Dla większości ludzi jest to nieosiągalne, dlatego też między innymi jego skuteczność jest tak wysoka. Choć wariograf jest już starym urządzeniem, to ciągle się je wykorzystuje.