Organizacja transportu w nowej fabryce – wózki transportowe

Organizacja transportu w nowej fabryce – wózki transportowe

Zakładając nową fabrykę pamiętamy o najważniejszym, czyli o maszynach a nierzadko zapominamy o całej pozostałej infrastrukturze bez której fabryka nie ma szans prawidłowo funkcjonować. Obok całej produkcji ważnym elementem jest również transport.

Wózki transportowe potrzebne w każdej fabryce

wózki transportowe

Na terenie dużych fabryk odbywa się on zazwyczaj przy pomocy wózków widłowych czy tak zwanych paleciaków. W niewielkich przedsiębiorstwach jednak popularniejsze są wózki transportowe ręczne. Powodów ich popularności jest kilka. Przede wszystkim wózki magazynowe nie wymagają uprawnień do ich prowadzenia. Poza tym są również dość lekkie i niewielkie, przez co łatwo się z nimi pracuję. Jest to szczególnie ważne jeśli dużą grupę pracowników stanowią kobiety. Ponadto wózki paletowe są dość tanie, zwłaszcza jeśli porównamy je z widłowymi. Przede wszystkim jednak są praktyczne w użyciu. Ich rozmiary mogą być bardzo różne przez co mamy możliwość dostosować transport do warunków panujących w fabryce. W wielu przedsiębiorstwach hale są dość mocno zagospodarowane. Staramy się o to aby przestrzeń nie marnowała się. Stąd też zazwyczaj obszary wyznaczone na transport są dość ciasne. Osobną grupę stanowią jeszcze wózki narzędziowe. Każda obsługa techniczna czy zespół utrzymania produkcji powinien takie coś posiadać. Zamiast biegać ze swojego warsztatu do maszyny albo nosić narzędzia po kieszeniach mają oni do dyspozycji wygodny organizer. Dzięki kółkom, może on być pchany bądź ciągnięty, przez co nie mamy kłopotu z ciężarem narzędzi. O tego typu rozwiązaniach zazwyczaj nie myśli się przed otwarciem nowej hali produkcyjnej.

Zazwyczaj dopiero w trakcie pracy pojawiają się tego typu potrzeby. Warto jednak dopilnować aby fabryka była pod tym względem przygotowana jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Oszczędzi nam to z pewnością sporo czasu w przyszłości.

Close Menu