Nowoczesne mundury dla straży

  • by

Umundurowanie strażackie było podstawowym wyposażeniem ochronnym, zabezpieczającym ratownika przed wysokimi temperaturami, otwartym ogniem, oraz szkodliwymi substancjami w strefie zagrożenia. W przeciwieństwie do ubrań ochronnych, stosowanych w zakładach pracy, odzież strażacka musiała zapewniać maksymalną swobodę ruchu.

Odzież ochronna dla ratowników straży pożarnej

mundur strażackiUmundurowanie strażackie było więc jednoczęściowe, składając się wyłącznie z kombinezonu, do którego zakładane były również buty ochronne oraz rękawice, a także pozostałe elementy wyposażenia, w zależności od potrzeb. Standardowy mundur strażacki szyty był z materiałów i tkanin odpornych na działanie otwartego ognia, oraz izolujących samego ratownika przed wysokimi temperaturami, umożliwiając pracę w najtrudniejszym terenie bez obawy o obrażenia. Mundury coraz częściej posiadały warstwę odpornej cordury, zwiększającej wytrzymałość i trwałość umundurowania, choć nie były tak sztywne i krępujące jak odzież ochronna czy przeciwchemiczna, i nie przeszkadzały w trakcie pracy. Oprócz ochrony, mundury pozwalały również na bardzo wygodne i szybkie zamontowanie wszelkiego ekwipunku i narzędzi, używanych w trakcie interwencji w strefie zagrożenia. Pasy mocujące oraz szlufki pozwalały na bezpieczne i komfortowe zamocowanie oporządzenia w taki sposób, by było ono łatwo dostępne, nie przeszkadzało w wykonywaniu zadań oraz nie mogło przypadkowo odczepić się od munduru.

Wariantem tego rodzaju umundurowania były mundury dwuczęściowe, które używane były przez strażaków w miejscach o mniejszym stopniu zagrożenia. Były tak samo komfortowe, lekkie i bezpieczne, choć w trakcie pracy ratownicy mogli bezproblemowo ściągnąć kurtki mundurowe, jeśli przeszkadzały one w dowolnych czynnościach.