Modyfikowanie plexi metodą cięcia laserowego

Materiały uniwersalne i do wielu zastosować są najchętniej wykorzystywane ostatnimi czasy. Warto korzystać z czegoś, co daje nam wiele zastosowań i może być wykorzystywane przy produkcji wielu przedmiotów. Jednym z takich tworzyw jest często wykorzystywane szkło akrylowe, czyli popularna plexi. Ma ono wiele zastosowań w najróżniejszych dziedzinach przemysłu i produkcji.

Korzystne właściwości plexi

cięcie plexi laseremSzkło akrylowe to przezroczyste tworzywo sztuczne, które w największej mierze składa się z poli – metakrylanu metylu. Charakteryzuje się ono dużą przezroczystością, odpornością na działanie promieniowania ultrafioletowego oraz niską temperaturą depolimeryzacji, czyli łatwym recyklingiem. Jest ono bardzo łatwe w obróbce, dlatego tworzy się z niego różnorodne dekoracje, podkładki i wykorzystuje wszędzie, gdzie dobrze prezentowałoby się szkło, ale niemożliwe jest jego wykorzystanie ze względu na niekorzystne właściwości. Cięcie plexi laserem pozwala uzyskać dowolny kształt oraz wielkość tego materiału. Jest to proces bardzo łatwy i szybki, gdyż laser bez trudu radzi sobie z elastyczną strukturą szkła akrylowego i pozwala na jego różnorodną modyfikację. Materiał ten można wykorzystywać wszędzie, gdzie temperatura nie przekracza 80 stopni Celsjusza, nieważne czy występuje tam rozciąganie i ściskanie, gdyż plexi jest w stanie je wytrzymać. Jedynym minusem tego materiału jest jego niewielka twardość, przez co powierzchnia łatwo ulega zarysowaniu, które szczególnie przeszkadza, gdy potrzebujemy wykończenia na wysoki połysk.

Plexi może być poddawana wielu procesom. Tak jak może być wykorzystywana na różny sposób i przy tworzeniu wielu produktów. Jest to jeden z materiałów, który często cięty jest za pomocą lasera, a następnie grawerowany czy gięty. Produkty z plexi mogą sprawdzić się jako niewielkie nagrody lub jako elementy wystroju wielu biur i zakładów pracy.