Las deszczowy w środku Europy – nawadnianie ogrodów

nawadnianie ogrodów łódź

Jestem specjalistą w kwestiach takich jak projektowanie ogrodów i botanika, więc kiedy władze jednego ze największych ogrodów zoologicznych odezwały się do mnie w sprawie zaprojektowania ogrodu w stylu tropikalnego lasu deszczowego, nie zdziwiłem się.

Nawadnianie ogrodów w europejskim lesie deszczowym

nawadnianie ogrodów łódź

Zadanie zdecydowanie nie było łatwe, do tej pory projektowanie ogrodów nie postawiło mnie jeszcze przed takim wyzwaniem, to dopiero całkowicie niestandardowe usługi ogrodnicze. Do tej pory tworzyłem jedynie małe szklarnie, które wyglądały jak ogrody żywcem przeniesione z innej strefy klimatycznej, jednak ten ogród będzie liczył sobie pięć hektarów powierzchni. Ważne jest dbanie o odpowiednie nawadnianie ogrodów Łódź z roślinami ze strefy równikowej, ponieważ deszcz w tamtym rejonie pada codziennie i jest niezwykle obfity, właściwie odtworzenie tego w sztucznych warunkach nie jest tak proste, jaki mogłoby się wydawać. W tym niesamowitym miejscu znajdą się takie rośliny jak choćby drzewa kauczukowe, a także hebanowce, palisandry i mahoniowce, które normalnie traktowane są jako źródła surowca, tym razem pełnić będą funkcję dekoracyjną. Postanowiłem umieścić w ogrodzie także rośliny owocowe, takie jak różnego rodzaju bananowce, nie tylko te powszechnie znane, a do tego kakaowce. Na gałęziach będą rosły różnego rodzaju epifity, takie jak storczyki, znajdą się tam ich dziesiątki różnych odmian we wszystkich kolorach. W centrum ogrodu będzie sztuczny zbiornik wodny z wodospadem, był plan, żeby odtworzyć kawałek jednej z tropikalnych rzek, jednak dbanie o skład wody i utrzymywanie właściwego ruchu byłoby zbyt trudne i kosztowne.

Zdecydowanie pielęgnacja ogrodów tego typu nie należy do najłatwiejszych. Będzie trzeba również zadbać o zwierzęta, które mają tam zamieszkać, takie jak rzekotki

.