Jakie jest zastosowanie przetworników ciśnienia?

  • by

Współczesny przemysł wykorzystuje urządzenia dużo bardziej zaawansowane technologicznie, niż jeszcze pięćdziesiąt lat temu. Jedną z najważniejszych zdobyczy technologicznych są przetworniki ciśnienia, które pozwalają na bieżąco monitorować stan zbiorników z różnymi cieczami.

Budowa przetwornika ciśnienia

przetwornik ciśnienia 4 20maPrzetwornik ciśnienia działa w ten sposób, że zbiera informacje na temat wartości ciśnienia w danym środowisku, na przykład w zbiorniku z kwasem lub gazem, i przetwarza je na sygnał. Dzięki temu jesteśmy w stanie w każdej chwili sprawdzić wartość ciśnienia w danym zbiorniku. Przetwornik daje również sygnał, o przekroczeniu górnej lub dolnej granicy ciśnienia, co pozwala na natychmiastową reakcję, w razie awarii zbiornika, czy połączonego z nim rurociągu. Najczęściej stosuje się przetwornik ciśnienia 4 20ma, który przekształca wartość ciśnienia na elektryczny sygnał prądowy. Przetworniki wykonuje się z różnych materiałów. Ich główna część, w której znajduje się cała elektronika, może być zbudowana z ceramiki, tytanu lub stali nierdzewnej. Część przetwornika, która ma kontakt z monitorowanym medium, czyli ta z czujnikiem, może być wykonana z krzemu, brązu lub stali nierdzewnej. Materiały, z których został zrobiony przetwornik ciśnienia, dobiera się w zależności od jego przeznaczenia. Na przykład do pomiaru ciśnienia kwasów wybieramy przetwornik z materiałów odpornych na substancje żrące. Czasem zdarza się, że do kontaktu z substancjami lepkimi, zanieczyszczonymi lub krystalizujących, musimy dobrać przetwornik z membraną czołową.

Zadaniem membrany czołowej jest ochrona przetwornika przed przeniknięciem mierzonych substancji do jego wnętrza. Stosowanie membrany pomaga także utrzymać urządzenie w czystości i znacznie ułatwia jego mycie. Ma ona również korzystny wpływ na higieniczność instalacji.