Jak ładować akumulatory żelowe?

 

Ładując akumulator żelowy zwykłym prostownikiem, przystosowanym do akumulatorów kwasowych można go szybko zniszczyć. Do takiego urządzenia należy stosować automatyczne ładowarki impulsowe, które nie doprowadzą do jego przeładowania i przegrzania. Diody poinformują użytkownika o zakończonej pracy urządzenia.

Jakie prostowniki stosuje się w akumulatorach żelowych?

prostownik do akumulatorów żelowychNowoczesne akumulatory żelowe wypełnione są zagęszczonym elektrolitem, który jest dzięki swej konsystencji, nie będzie ulegał wyciekom. Akumulatory tego typu stosowane są w łodziach, kamperach, czy też w wózkach inwalidzkich. Przystosowane są do pracy cyklicznej oraz cechuje je odporność na głębokie wyładowania. Do ich ładowania służy specjalna ładowarka automatyczna. Prostownik do akumulatorów żelowych zabezpiecza urządzenie przed przeładowaniem, ponieważ po skończonej pracy podtrzymuje tylko wartość napięcia. Na początku procesu akumulator ładowany jest stałym prądem, a później stałym napięciem. Dzięki takiemu sposobowi ładowania żywotność urządzenia jest przedłużona. Ładowarka podtrzymuje akumulator w stanie naładowania w 95-100%. Musi ona spełniać wszelkie normy niezbędne do bezpiecznego ładowania akumulatorów żelowych. Ładując akumulator żelowy zwykłym prostownikiem, można doprowadzić do znacznego skrócenia żywotności, a nawet jego uszkodzenia. Kiedy dojdzie do jego przegrzania, może nawet ulec całkowitemu uszkodzeniu.

Specjalne ładowarki do akumulatorów żelowych ładują je impulsowo, na koniec procesu konserwując go. Akumulator żelowy dzięki takiemu ładowaniu może długo zachować żywotność i nie dojdzie do jego przegrzania. Dzięki specjalnym diodom użytkownik widzi, czy proces ładowania się zakończył i będzie mógł odłączyć urządzenie. Moc prostownika należy odpowiednio dobrać do rodzaju posiadanego urządzenia, aby pracował on wydajnie i skutecznie.