Główne rodzaje rur

 

W obecnych czasach instalacje przesyłowe mogą osiągać bardzo duże rozmiary. Do niektórych z nich, na przykład rurociągów przesyłowych, czy do instalacji wentylacyjnych, potrzebne sa rury wyróżniające się bardzo duża średnica. Aby były one wytrzymałe, musza być stworzone w odpowiedni sposób.

Jak powstaje rura bezszwowa?

rury bezszwoweW obecnych czasach niektóre instalacje przesyłowe mogą osiągać bardzo zaskakujące rozmiary. Jest tak na przykład w przypadku instalacji takich jak kanały wentylacyjne w budynkach, czy też rurociągi przemysłowe. W ich przypadku, można je stworzyć przy pomocy tylko takich rur jak rury bezszwowe. Wynika to z faktu, że tylko rury wykonane tą właśnie techniką mogą być wystraczająco wytrzymałe. Rury takie tworzone sa na podstawie tak zwanej wlewki, z której następnie powstaje tuleja. Jest ona poddawana zawansowanym technologiom walcowania, co pozwala stworzyć rury, które nie maja żadnych łączeń na swojej powierzchni. Jest to bardzo ważne, gdyż wspomniane łączenia, pozostałe na przykład po zgrzewaniu czy też spawaniu rur szwowych mogą być słabszym punktem tych rur. Rury bezszwowe wykorzystywane są zaś tam, gdzie innego rodzaju rury użyte by być nie mogły, na przykład ze względu na bardzo duże ciśnienie panujące w danej instalacji, które bardzo łatwo mogłoby przerwać dane rury.  Ważne jest jednak, by do stworzenia tego typu rur zawsze wykorzystywać najwyższej jakości stal. Ma to bowiem nie mniejszy wpływ na ich wytrzymałość, niż użyta technika wytworzenia danej rury.

Przy tworzeniu instalacji bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego rodzaju rur. Tylko niektóre mogą być wykorzystywane na przykład w tych przypadkach, gdzie dana instalacja będzie narażona na bardzo duże, skokowe zmiany ciśnienia. Nie mniej ważny od technologii wykonania danej rury jest także jakość użytej do jej wytworzenia stali.