Charakterystyka energetyczna budynku

Charakterystyka energetyczna budynku

Charakterystyka energetyczna jest to pojęcie, które w ostatnich latach staje się coraz popularniejszym pojęciem. Pojęcie to od dawna jest znane wśród inżynierów budownictwa, którzy zajmują się projektowaniem budynków mieszkalnych oraz innych obiektów użyteczności publicznej. Wszystko jest spowodowane dyrektywą unijną dotyczącą wydajności energetycznej budynku. 

Wydajność energetyczna budynku

projektowana charakterystyka energetyczna wrocławWydajność energetyczna budynku, czyli charakterystyka energetyczna budynku jest związana z wydajnością energetyczną nieruchomości. Pojęcie wydajności energetycznej jest to scharakteryzowanie właściwości technicznych budynku pod kątem wymagań energetycznych budynku. W praktyce jest to ocena budynku pod kątem zużycia energii przez ten budynek. Budynek ma zapewnić pełen komfort użytkownikom przy jednoczesnym zachowaniu jak najniższych wskaźników zużycia energii elektrycznej. Projektowana charakterystyka energetyczna musi zawierać wszystkie właściwości techniczne budynku, które mają wpływ na zużycie energii w budynku. Dokument charakterystyki energetycznej jest obecnie obowiązkowym dokumentem przegotowywanym do każdego projektu nieruchomości. Projektowana charakterystyka energetyczna jest sporządzana przez profesjonalne firmy zajmujące się energetyką oraz inżynierią środowiska. Dokument związany z energooszczędnością możemy zamówić w biurze projektowym. Jeżeli chodzi o polskie miasta, gdzie bardzo istotna jest projektowana charakterystyka energetyczna Wrocław, Kraków, Warszawa są miastami, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest bardzo duże, a co za tym idzie energooszczędność projektowanych budynków jest bardzo ważna.  

Energooszczędność budynków jest ważna szczególnie w miastach, w których notujemy bardzo duże stężenia zanieczyszczenia powietrza. Są to głównie duże miasta powyżej 500 000 mieszkańców. Charakterystyka energetyczna budynku w takich miastach jest szczególnie ważna w aspekcie zużycia energii nieodnawialnej. Budynki o wysokiej energooszczędności to budynki zbudowane w nowoczesnych materiałów.

Close Menu